Léčba hemoroidů

Hemorhoidální pleteně představují bohatou žilní síť probíhající v podslizničním prostoru v oblastech vnitřního a zevního análního svěrače. Při ochablosti žilní stěny, při opakovaném a dlouhotrvajícím zvyšování nitrobřišního tlaku (zácpa, těhotenství) nebo z příčin místního dráždění (např. dlouhodobé sezení) může docházet k výraznému zvětšení hemorhoidálních pletení.
Současně s tím dochází k narušení sliznice kryjící hemorhoidální pleteně a ke krvácení. U některých nemocných se mohou objevit další komplikace, jako je trombóza a hnisání. Nejčastějším klinickým příznakem hemorhoidů je krvácení po stolici. Objevuje se na konci stolice a na papíru při otírání konečníku. Nutno zdůraznit, že každé opakované krvácení z konečníku si vyžaduje podrobné zhodnocení lékařem a vždy provedení endoskopického vyšetření. Velmi často jsou tyto obtíže doprovázeny bolestmi, pálením nebo svěděním v oblasti análního otvoru a konečníku. Hemorhoidální obtíže jsou jedny z nejčastějších stížností, se kterými se v klinické praxi setkáváme.
Vleklé obtíže s hemorhoidy si vyžadují komplexní terapii. Nedílnou součástí této léčby je úprava životosprávy, snaha o pravidelnou a měkkou stolici, odstranění nepřiměřeného zvyšování nitrobřišního tlaku a nesprávných návyků (dlouhodobé sezení na nevhodných židlích). Nutná je zvýšená anální hygiena-nepoužívání papíru, ale omývání. Medikamentózní terapie je  lokální, ale může být doplněna ještě léčbou celkovou, která je zaměřená na zvýšení napětí žilní stěny. Konzervativní léčba má naději na úspěch především u krvácení, trombózy a druhotném zánětu hemorhoidů, které jsou menšího rozsahu (I. stupně). Rozsáhlejší hemorhoidy (II. až IV. stupně) obvykle vyžadují instrumentální (skleroterapie, ligace) nebo chirurgické ošetření.

Ošetření hemoroidů

Ošetření elastickou ligaturou

Elastická ligatura (Barronova technika) je v současnosti asi nejčastěji používanou metodou léčby hemoroidů  2. a méně 3. st. ve světě. Aplikace elastických kroužků (elastické ligatury) pomocí různých druhů aplikátorů se provádí opět endoskopicky a ambulantně bez jakékoliv anestesie či analgesie. Zásadou při této technice je nasazení elastických (gumových) kroužků na vtaženou tkáň (mukóza a submukóza) v dostatečné vzdálenosti nad linea dentata (více než 1 cm).

Ošetření infračervenou koagulací

Tato metoda je používaná především o hemoroidálních uzlů 1. stupně, kdy je pomoci infračerveného světla provedeno zatavení krvácejících uzlů.
Žádnou z celosvětově prováděných metod  se hemoroidální pleteně neodstraňují, pouze se zmenšují. Mají i jiné funkce. Výše popsané projevy jsou způsobeny degenerací hemoroidálních pletení.

Domluvte si svůj termín návštěvy

Zavolejte nám na telefonní číslo +420 515 264 741 nebo +420 603 779 005
a domluvte si osobní schůzku.