Diagnostika osteoporózy

K diagnostice a sledování léčby osteoporózy se používá denzitometrie – zobrazovací metoda měřící hustotu kostní hmoty.
Osteoporóza je onemocnění, které charakterizuje úbytek kostní hmoty a porucha struktury kostní tkáně. Způsobuje větší náchylnost kostí ke zlomeninám a postihuje zejména ženy po menopauze. Nevyhýbá se však ani mužům. K vyšetření používáme celotělový denzitometr (viz obrázek). Jedná se vlastně o velmi slabý RTG přístroj. Vyšetření nevyžaduje zvláštní přípravu – stačí, když si v kabince odložíte oblečení a věci, které by mohly zkreslit výsledný snímek (kovové knoflíky, hodinky, řetízky apod.).

Jak probíhá vyšetření

Vyšetření se podobá běžnému rentgenovému vyšetření, kdy se položíte na vyšetřovací stůl a obsluhující personál zaměří přístroj na vyšetřovanou oblast. Obvykle se snímkuje bederní páteř nebo oblast kyčelního kloubu. Personál Vás poučí o poloze, jakou máte zaujmout a po zacílení lampy odejde na ovládací pracoviště a pořídí vlastní snímek. Po zhotovení všech projekcí se můžete zase obléct. Vyšetření trvá asi 20  minut. Používaná dávka rentgenového záření je velmi malá a nijak Vás neohrožuje.

Rentgenové paprsky, které prošly Vaším tělem, se zachycují a zobrazují na monitoru. Počítač vyhodnotí snímek a analyzuje rozdíly vstřebávání záření v kosti. Snímky a výsledek vyšetření jsou Vám k dispozici do několika minut po ukončení vyšetření.

Zavolejte nám na číslo

+420 515 264 741 nebo +420 603 779 005
a domluvte si osobní schůzku.